Κουμάντο κάνει ο δικέφαλος της… Θεσσαλονίκης

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς κόντρα στην ΑΕΚ για φέτος πέτυχε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς μετά το πρώτο ματς του πρωταθλήματος στην Τούμπα, αλλά και αυτό του Κυπέλλου, κέρδισε με 2-0 και στο ΟΑΚΑ. Τα γκολ των Θεσσαλονικιών ο Γεωργιάδης στο 15΄ και ο Αθανασιάδης στο 66΄.

Διοργάνωση: Super League

Αγωνιστική: 19η

Αγώνας: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Το ντέρμπι των «δικεφάλων» ήταν αυτό που έκλεινε την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες έχουν σημαντικά διοικητικά και οικονομικά προβλήματα και δεν διανύουν τις καλύτερες περιόδους τους, γι’ αυτό έψαχναν εξιλέωση με μία νίκη στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ΑΕΚ με κάποιες εκπλήξεις, αφήνοντας μάλιστα εκτός αποστολής τον Νίκο Καράμπελα.

Οι παίκτες της Ένωσης θέλησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και να πάρουν προβάδισμα στην υπόθεση νίκη. Μόλις στο 3΄ ο Καφές είχε δοκάρι, όταν μετά από κόρνερ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό. Ο Γλύκος ήταν εξουδετερωμένος και κανείς αμυντικός δεν υπήρχε πάνω στην γραμμή του τέρματος, όπου κάνει την ευκαιρία ακόμα μεγαλύτερη.

Ότι δεν κατάφερε ο Καφές, το πέτυχε για τον ΠΑΟΚ ο Αθανασιάδης στο 15΄. Οι Θεσσαλονικείς βγήκαν στην αντεπίθεση με τον νεαρό επιθετικό να παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή και να… κρεμάει τον Αραμπατζή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ. Μάλιστα πριν καλά καλά συνέλθουν οι παίκτες της Ένωσης, έκαναν το λάθος στην άμυνα και ο Μανωλάς λίγο πριν η μπάλα πάει στον αμαρκάριστο Σαλπιγγίδη, έδιωξε τον κίνδυνο.

Η συνέχεια του αγώνα είχε πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, κυρίως από τους αμυντικούς του δικεφάλου της Αθήνας. Δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη ευκαιρία και ο ΠΑΟΚ πήγε… ξεκούραστα με αυτό το 1-0 στα αποδυτήρια, με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε εξίσου δυνατά όπως και στο πρώτο και μόλις στο πρώτο λεπτό είχε διπλό δοκάρι με τον Λυμπερόπουλο. Όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειχναν να επηρεάζονται από τα 120 λεπτά με τον Ατρόμητο την Τετάρτη και να βγάζουν κούραση. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εντείνουν την πίεση τους και να ισοφαρίσουν αλλά…

Ήρθε το 66ο λεπτό όταν ο Λαζάρ είδε τον Αθανασιάδη σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, του πέρασε την μπάλα και ο νεαρός επιθετικός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή.

Το υπόλοιπο ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο ΠΑΟΚ σημείωσε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς την φετινή χρονιά κόντρα στην ΑΕΚ, μετά και τις άλλες δύο στην Τούμπα για πρωτάθλημα και Κύπελλο. Επίσης έσπασε μία αρνητική παράδοση, που τον ήθελε να έχει να νικήσει στο ΟΑΚΑ από το 1999, όπου είχε επικρατήσει του Παναθηναϊκού με 1-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φρατζέσκου.

Actionman: Ο Αθανασιάδης ο οποίος με το δεύτερο γκολ που σημείωσε «σφράγισε» την νίκη για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Distraction: Η κακή εικόνα της ΑΕΚ και οι λανθασμένες κινήσεις του Κωστένογλου.

Matchpoint: Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ, όπου με μία μόλις ευκαιρία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή και πήρε σημαντικό προβάδισμα.

ΣΚΟΡΕΡ: 16' Γεωργιάδης, 66' Αθανασιάδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκάνησα)

ΔΟΚΑΡΙΑ: 3' Καφές, 46' Λυμπερόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69' Μανωλάς, 85' Αραμπατζής - 30' Σνάουτσνερ, 37' Φωτάκης, 66' Αθανασιάδης

aekΑΕΚ: Αραμπατζής, Αργυρίου, Λαγός, Μανωλάς, Δέλλας, Γεωργέας, Καφές, Κλωναρίδης (46' Σιαλμάς), Κάρλος (46' Γκερέιρο), Λεονάρντο, Λυμπερόπουλος.

paokΠΑΟΚ: Γλύκος, Λίνο, Σνάουτσνερ, Κατσικάς, Μαλεζάς, Λάζαρ, Γκαρσία, Φωτάκης (73' Μπαλάφας), Σαλπιγγίδης, Γεωργιάδης (82' Ρομπέρ), Αθανασιάδης.